Фрезерування пластика на ЧПК – затребуваний вид виготовлення широкого спектру виробів. Складно переоцінити ту роль, що грають полімери на основі нафти в житті сучасного суспільства. І самий список подібних матеріалів достатньо великий і регулярно поповнюється матеріалами з більш новими та удосконаленими властивостями. Вініл, полікарбонат, фторопласт, гетинакс і багаточисленні інші матеріали затребувані в різноманітних сферах застосування.

До їх числа відносяться:

  • Виготовлення вивісок та конструкцій;
  • Рекламний бізнес;
  • Виготовлення елементів та декорування різних споруд;
  • Легка промисловість;
  • Взуттєва промисловість;
  • Інші сфери застосування.

Але все це різноманіття композитів та полімерів виготовляється в достатньо обмеженій кількості стандартних листових або інших заготовок. Та, зрозуміло, для отримання кінцевої продукції для потреб конкретного замовника потребує різної обробки. До числа таких відносяться різноманітна механічна та термічна обробки, штамповка та інші. Але при підборі оптимального способу обробки береться до уваги специфіка та властивості конкретного матеріалу.

 

В цьому плані фрезерування пластику на ЧПК верстаті – один з найбільш перспективних способів виготовлення кінцевої продукції. Пояснюється це відразу  декількома факторами:

  • Точність виготовлення. Процес фрезерування забезпечує чітку відповідність форми та розмірів кінцевого виробу до заданих параметрів;
  • Можливість серійного виробництва. Цей тип механічної обробки дозволяє багаторазове повторення окремих операцій та цілих циклів. Кожний наступний виріб при цьому буде в точності повторювати попередній;
  • Оперативність виконання операцій (в порівнянні з ручною обробкою);
  • Можливість складної обробки (свердлення під різними кутами, торцеве фрезерування і таке інше);
  • Низька собівартість. Сучасні  фрезерні верстати з числовим програмним керуванням достатньо економічні. При  цьому це стосується не тільки роботи з пластиками. З урахуванням попередніх факторів навіть велика кількість операцій на ньому при наявності готової моделі обробки обходяться власнику в незначні суми. Це забезпечує велику маржу подібного виробництва.

Усе перераховане в сукупності наглядно доводить високу ефективність застосування ЧПК-обладнання в пласкій та об׳ємній обробці пластикових заготовок. І це – лише одна з можливостей подібної техніки, яка є достатньо універсальною.

 

Особливості фрезерування пластиків

Фрезерування пластику на ЧПК-обладнанні як і механічна обробка інших матеріалів має свою специфіку.

Перш за все, дуже важливо правильно обрати режими обробки заготовки. Вони з однієї сторони повинні забезпечити високу продуктивність. З іншої – гарантувати точну відповідність розмірам та якості поверхні, які оговорені вимогами замовника. Особливо це важливо, коли мова йде про серійний випуск продукції з полімерів. І тут до розрахунку обов׳язково включені індивідуальні властивості пластика.

Найбільш характерні властивості пластика такі:

  • Низький ступінь твердості;
  • Мала щільність;
  • Електроізоляційні властивості (для деяких матеріалів);
  • Слабка хімічна активність та стійкість до агресивних речовин (кислоти, луги, миючі засоби та розчинники);
  • Гарні показники теплоізоляції;
  • Невелика температура плавлення при нагріванні;
  • Інші властивості.

Погана стійкість до температурному впливу є найбільш важливими факторами до підбору оптимального режиму фрезерування. Це особливо важливо, коли матеріал має середню або велику міцність. У такому випадку при контакті з фрезою він активно розігрівається. Це може стати причиною локального викривлення, виникнення тріщин та інші проявлення порушення форми або розмірів кінцевої продукції.

Щоби цього не допустити, утворене тепло повинно бути відведене з робочої зони. Ця задача вирішується за допомогою системи охолодження – повітряної або рідинної. Як правило, спеціалізовані фрезери з ЧПК, які розроблені для роботи з пластиками, деревиною та іншими матеріалами невеликої твердості, оснащені системою повітряного охолодження фрези. Універсальні фрезери, до функції яких входить гравірування твердих матеріалів, оснащені рідинним охолодженням. При цьому важливою умовою є те, щоб охолоджуюча рідина не реагувала з матеріалом заготовки.

Окрім того, при роботі з полімерами необхідна система видалення стружки шляхом її видування. В окремих випадках стружка може намотуватися на фрезу. Щоби виключити негативний вплив стружки не результат обробки, врізку інструменту в тіло заготовки потрібно виконувати на знижених показниках подачі. Збільшувати їх до оптимальних величин потрібно поступово. Показник обертів добирається так, щоб стружка, яка утворюється, була не дуже довгою та розсипчастою.

Пази в тілі заготовки виробляються з проходом фрези по спіральній траєкторії. Після вироблення кожного отвору інструмент повністю виводиться з поверхні матеріалу.

 

Рекомендації по підбору інструментів та оснастки для фрезерування пластика

Від того, наскільки правильно підібрані фрези та інший інструмент, напряму залежить якість фрезерування пластику на ЧПК верстаті. Особливі вимоги висуваються до ріжучої кромки фрези. Якщо вона буде недостатньо заточеною та відполірованою, на поверхні кінцевого виробу обов׳язково залишаться відповідні сліди. А це псує естетику виробу, яке з великою долею вірогідності буде в підсумку списане в брак.

Тому для роботи з полімерами потрібно підбирати фрези, які вироблені з швидкоріжучих сталей та полікристалічного алмазу. Від матеріалу ріжучої кромки у відповідності з твердістю заготовки напряму залежить фактор ефективності кінцевих виробів. Нанесення зносостійких покрить на кромку фрези значно продовжує строк її служби без необхідності заточки.

Декілька слів про конструктивний тип фрез, за допомогою яких виконуються роботи з м׳якими та середніми по міцності полімерами. Рекомендується також вибирати відповідний матеріал різання пластика в залежності від приналежності його до однієї з двох груп – термопласти та реактопласти. В основі цього розділення полягає принцип стійкості до впливу на матеріал високих температур.

Термопласти (ПВХ, полістирол, полікарбонат, поліетилентерефталат та інші) оптимально оброблювати, використовуючи однозаході та двохзаходні фрези. Відведення стружки по ним виконується вниз по полірованому рівчачку. Таке рішення дозволяє уникнути скупчення бахроми. При цьому здійснюється притиск оброблюваного листа до робочого столу, що виключає зсув заготовки.
Реактопласти (полі уретан, карболіт, фенопласт та інші) краще оброблювати чотирьохзаходними фрезами. Це забезпечує їм більш високу якість поверхні кінцевого виробу. Окрім того, за рахунок  високої стійкості до нагрівання їх можна обробляти «сухим» фрезеруванням.

Більшість пластиків представляють собою достатньо крихкий матеріал при локальному впливі. Тому притиск листової заготовки може стати проблемою. При слабкому зусиллі фіксації лист може зсунутися в процесі механічного впливу. При сильному притиску – отримати ушкодження, які можуть стати причиною бракування кінцевого виробу. В цьому зв׳язку оптимально, щоб обраний ЧПК-апарат для фрезерування пластика був оснащений вакуумним столом.

 

ЧПК верстати для фрезерування пластику від Міртелс

Якщо Ви шукаєте можливість купити верстат для фрезерування пластика в Україні, зверніть увагу на серію техніки «Дедал» від компанії «Міртелс». Їх специфіка полягає в універсальності роботи. Тому таке придбання дозволить випускати різну продукцію, засновану не тільки на роботі з полімерами. Деревина, оргскло, сплави кольорових металів, тканини та картон, а також інші матеріали також оброблюються на наших фрезерах з цієї серії.

Варто також пам׳ятати, що одними з ключових факторів для максимальної ефективності та універсальності верстата є потужність його шпинделя та габарити робочого столу. В цьому випадку найкращим варіантом покупки стає, зрозуміло, флагман серії M1325NC. Звертайтесь по питанням придбання сучасної фрезерної та іншої техніки до наших менеджерів. Наше обладнання стане потужним інструментом для виведення Вашого бізнесу на нові висоти!

Київ: м. Біла Церква ул. Осипенко 251
mirtelsbc@gmail.com
Харків: пр. Гагаріна, 98
ctfkhr@gmail.com
Офіси наших представництв працюють:
Пн-Пт: 9:00 - 18:00
за місцевим часом
Сб, Вс: Вихідний